Ledare/administratör?
Logga in på SportAdmin här
Medlem/målsman?
Logga in på Mina sidor här
Första halvan av säsongen är till ända och seniorerna går till sommaruppehåll som serieledare. Man är också kvar i DM-slutspelet som fortsätter till hösten.
Kapten Mikael Lindström sammanfattar våren.
IFK är överens med Gärsnäs AIS om en utlåning av Max Garrett. Ett väldigt bra sätt för att Max att få speltid och viktig erfarenhet. Max kommer att fortsätta träna med IFK åtminstone en dag i veckan.
För 20 år sedan gav han sig för att se hur långt vingarna kunde bära. De visade sig kunna bära väldigt långt. Med flera juniorlandskamper och över 200 matcher i både Allsvenskan och Superettan i bagaget så återvänder nu "Blomman" till moderföreningen.
Som liten grabb var han med och spelade gris med a-lagsspelarna innan träningarna. Nu är flera av dem spelarna hans nyblivna lagkamrater.Noah är i stan. Noah spelar för IFK igen.
Han kom in under slutfasen av fjolårssäsongen och efter några vintermånader hemma i Canada så har han nu bestämt sig. Ante är klar för 2026.